POLİS AKADEMİSİ

Haberler

Uluslararası Polis Akademileri Birliği (INTERPA) 7. Yıllık Konferansı (02-04 Nisan 2018, Doha/KATAR)
  06 Nisan 2018

Başkanlığı Polis Akademisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK ve Sekretarya faaliyetleri Başkanlığımız tarafından yürütülmekte olan Uluslararası Polis Akademileri Birliği (INTERPA) faaliyetleri kapsamında 02-04 Nisan 2018 tarihleri arasında Doha/Katar’da “Terörizm ve Aşırıcılıkla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar” ana temalı 7. INTERPA Konferansı düzenlenmiştir. 38 farklı ülkenin 47 polis eğitim kurumundan toplam 105 kişinin katılım sağladığı konferansa 5 uluslararası kuruluşun temsilcisi tarafından da katılım sağlanmıştır. 
Katılım sağlayan uluslararası kuruluşlar:

1.    Avrupa Polis Akademileri Birliği (AEPC) 
2.    Güneydoğu Asya Ülkeleri Ulusal Polis Güçleri Birliği  (ASEANAPOL)
3.    Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)
4.    Suç Önlemede Afrika Gençlik Girişimi (AYICRIP)
5.    Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (INTERPOL)

Konferans esnasında ele alınan alt konu başlıkları:
1-    Radikalizm Süreci ve Türleri 
2-    Siyasi Şiddet ve Terörizmle Mücadele
3-    Terörizm ve Aşırıcılıkla Mücadele Kapsamında Ana Etkinlikler ve Günlerde Kalabalığın Yönetimi, Küresel Spor Faaliyetlerinde Aşırıcılıkla Mücadele
4-    Terör Örgütleriyle Mücadele ve Terör Örgütleri Tarafından Kullanılan Görsel Dil
5-    Uygulama Örnekleri -1
6-    Uygulama Örnekleri -2

Konferans esnasında 6 farklı oturumda toplam 21 akademik sunum yapılmıştır. Konferans sürecinde Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti, Katar, Filistin, Vietnam, İran, Sudan, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Sırbistan, Özbekistan, AEPC ve INTERPOL temsilcileri tarafından sunumlar yapılmıştır.
Konferansa ait sonuç bildirgesini buradan indirebilirsiniz.

YÜRÜTME KURULU VE GENEL KURUL TOPLANTILARI
2 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen konferans oturumlarının ardından Yürütme Kurulu Toplantısı ve akabinde Genel Kurul Toplantısı düzenlenmiştir. Birlik faaliyetlerine ilişkin gündemler bu toplantılar esnasında görüşülmüştür.
Yeni üyelik başvuruları değerlendirilmiştir.

 INTERPA Yeni Üyelikleri
1.    General Delegation to National Security (CAMEROON)
2.    Police Training Institute (TIMOR LESTE)
3.    The National School for the Formation of National Police Executives (TUNISIA)
4.    The Academy of Ministry of Internal Affairs (UZBEKISTAN)
5.    Zambia Police Service (ZAMBIA)
Yeni katılımlarla birlikte INTERPA üye sayısı 56 farklı ülkeden 72 üye kuruma ulaşmıştır. Fas, Çin Halk Cumhuriyeti ve Sırbistan’dan gözlemci statüsünde katılımcılar olmuştur. Katılımcı ülkeler arasında ikili işbirliği faaliyetleri kapsamında anlaşmalar imzalanmıştır. 

15. INTERPA Yürütme Kurulu Toplantısı
INTERPA 15. Yürütme Kurulu Toplantısı 3-4 Ekim 2018 tarihlerinde Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Akademisi ev sahipliğinde düzenlenecektir.
  
17. INTERPA Yürütme Kurulu Toplantısı
Genel Kurul Toplantısı esnasında, INTERPA 17. Yürütme Kurulu Toplantısının Maldivler’de Güvenlik ve Emniyet Çalışmaları Kurumu (ISLES) ev sahipliğinde düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. 

8. Yıllık INTERPA Konferansı (2019)
Genel Kurul Toplantısı esnasında, 8. INTERPA Konferansının “Siber Suçlar ve Siber Suçlarla Mücadele” konusu ile Gujarat Adli Bilimler Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. 

INTERPA Yayımları
Önceki toplantı kararları doğrultusunda, 6. Konferansta yapılan akademik bildirileri içeren INTERPA Özel Sayısı “Güvenlik Çalışmaları Dergisi”, Yürütme Kurulu ve Genel Kurul Toplantı tutanakları ve şimdiye kadar düzenlenen INTERPA Konferanslarına ait sonuç bildirileri kitapçık şeklinde basılarak katılımcılara verilmiştir. Söz konusu basımlara resmi web sitesi üzerinden “INTERPA Editions” başlığı altında ulaşılabilmektedir. (bkz)
Daha fazla bilgi ve görsel için www.interpa.org adresinden INTERPA resmi internet sitesine bakabilirsiniz. 
 

Haberi Paylaş