POLİS AKADEMİSİ

Haberler

Uluslararası Polis Akademileri Birliği’nin (INTERPA) Genel Kurul ve Yürütme Kurulu Toplantısı
  12 Aralık 2020

Başkanlığını Polis Akademisi Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK’ın ve Daimi Sekretarya görevinin ise Başkanlığımız tarafından yürütüldüğü 59 ülkeden 76 kurumun üye olduğu Uluslararası Polis Akademileri Birliği’nin (INTERPA)’nin 11 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen 18. Yürütme Kurulu Toplantısı ve 9. Genel Kurul Toplantısının devamında “Polis Akademilerinin Yakın Gelecekte Karşılaşabilecekleri Zorluklar” konulu 9. Yıllık Konferansı 12 Aralık 2020 tarihinde başlamış olup, 1. ve 2.  oturumu video konferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.
Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK’ın yaptığı konferans açılış konuşmasında, polis eğitimi noktasında uluslararası işbirliğinde INTERPA’nın rolü ve bu tip faaliyetlerin kurumlar arası işbirliği imkanlarını geliştirdiği, ortak uygulamaların paylaşılabildiği, polis eğitim müfredatlarının incelenmesine fayda sağladığı, organize suç grupları, yükselen aşırıcılık ve Covid-19 pandemisinin olumsuz etkileri ile bu tür tehditlere karşı mücadelede Polis Akademilerinin artan öneminden ve etkisinden bahsetmiştir.
23 üye ülke, 9 gözlemci ülkeden 38 kurum ve 2 uluslararası kuruluştan (Afrikalı Gençleri Suçla Mücadelede Destekleme Girişimi Derneği – AYICRIP ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği Polisi - ASEANAPOL) toplam 118 temsilcinin katlımı ile düzenlenen konferansın “Polis Eğitiminin Gelişiminde Yeni Yaklaşımlar” konulu 1. oturumu ve “Suç Araştırmalarında Yeni Teknoloji Uygulamalar” konulu 2. oturumunda Belarus, Hindistan, İspanya, Katar, Macaristan, Malezya ve Türkiye olmak üzere, 7 farklı ülkeden toplam 8 akademik sunum yapılmıştır. 

 

Haberi Paylaş